Vishay/Sprague CWR26HK336MCFC
CWR26HK336MCFC picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HK336MCFC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214
Datasheet Download
CWR26HK336MCFC.pdf
Availability of CWR26HK336MCFC
QUANTITY
CWR26HK336MCFC Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HK336MCFC
Internal Part NumberEIS-CWR26HK336MCFC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2214 (5634 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HK336MCFC
Related LinksCWR26HK, CWR26HK336MCFC Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HK336MCFC Details Description
Related parts for CWR26HK336MCFC
DSUB CABL-AMU15K/ AE15G / X datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 16SEC 16-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 5SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf