Vishay/Sprague CWR26KB106JBGC\HR
CWR26KB106JBGC\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KB106JBGC\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KB106JBGC\HR.pdf
Availability of CWR26KB106JBGC\HR
QUANTITY
CWR26KB106JBGC\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KB106JBGC\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26KB106JBGC\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KB106JBGC\HR
Related LinksCWR26KB1, CWR26KB106JBGC\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KB106JBGC\HR Details Description
Related parts for CWR26KB106JBGC\HR
CONN HEADER 10POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
25+25 WAY DIL SMT SOCKET datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMCJ datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 4 POS SMD datasheet.pdf