Vishay/Sprague CWR26KB106JBGC
CWR26KB106JBGC picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KB106JBGC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KB106JBGC.pdf
Availability of CWR26KB106JBGC
QUANTITY
CWR26KB106JBGC Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KB106JBGC
Internal Part NumberEIS-CWR26KB106JBGC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KB106JBGC
Related LinksCWR26KB, CWR26KB106JBGC Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KB106JBGC Details Description
Related parts for CWR26KB106JBGC
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PATCHBAY MID DL ROW 32 JACK datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 24SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
RES 4.32M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL datasheet.pdf