Vishay/Sprague CWR26KB106KBGC\PR
CWR26KB106KBGC\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KB106KBGC\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KB106KBGC\PR.pdf
Availability of CWR26KB106KBGC\PR
QUANTITY
CWR26KB106KBGC\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KB106KBGC\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26KB106KBGC\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)