Vishay/Sprague CWR26KB106KBGC
CWR26KB106KBGC picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KB106KBGC
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KB106KBGC.pdf
Availability of CWR26KB106KBGC
QUANTITY
CWR26KB106KBGC Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KB106KBGC
Internal Part NumberEIS-CWR26KB106KBGC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KB106KBGC
Related LinksCWR26KB, CWR26KB106KBGC Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KB106KBGC Details Description
Related parts for CWR26KB106KBGC
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf