Vishay/Sprague CWR26KB106KCGA\HR
CWR26KB106KCGA\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KB106KCGA\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KB106KCGA\HR.pdf
Availability of CWR26KB106KCGA\HR
QUANTITY
CWR26KB106KCGA\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KB106KCGA\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26KB106KCGA\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KB106KCGA\HR
Related LinksCWR26KB1, CWR26KB106KCGA\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KB106KCGA\HR Details Description
Related parts for CWR26KB106KCGA\HR
FIXED IND 100NH 50MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM GREEN LOW CURR RA datasheet.pdf
FIFG .187/.250 LOWER INDENT datasheet.pdf
RES 820 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf