Vishay/Sprague CWR26KB106KCGB
CWR26KB106KCGB picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KB106KCGB
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KB106KCGB.pdf
Availability of CWR26KB106KCGB
QUANTITY
CWR26KB106KCGB Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KB106KCGB
Internal Part NumberEIS-CWR26KB106KCGB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KB106KCGB
Related LinksCWR26KB, CWR26KB106KCGB Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KB106KCGB Details Description
Related parts for CWR26KB106KCGB
RES SMD 2.2KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.4KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 61MA 15 OHM TH datasheet.pdf