Vishay/Sprague CWR26KB106KCGZ\PR
CWR26KB106KCGZ\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KB106KCGZ\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KB106KCGZ\PR.pdf
Availability of CWR26KB106KCGZ\PR
QUANTITY
CWR26KB106KCGZ\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KB106KCGZ\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26KB106KCGZ\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KB106KCGZ\PR
Related LinksCWR26KB1, CWR26KB106KCGZ\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KB106KCGZ\PR Details Description
Related parts for CWR26KB106KCGZ\PR
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 47V SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.2A 190 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 8CH RR OUT 16LLP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 6A TO263AB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 180 OHM 5% 0805 datasheet.pdf