Vishay/Sprague CWR26KH106JBGC\HR
CWR26KH106JBGC\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KH106JBGC\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KH106JBGC\HR.pdf
Availability of CWR26KH106JBGC\HR
QUANTITY
CWR26KH106JBGC\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KH106JBGC\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26KH106JBGC\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KH106JBGC\HR
Related LinksCWR26KH1, CWR26KH106JBGC\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KH106JBGC\HR Details Description
Related parts for CWR26KH106JBGC\HR
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL SLOT OPTOSCHMITT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf