Vishay/Sprague CWR26KH106JBGC\PR
CWR26KH106JBGC\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KH106JBGC\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KH106JBGC\PR.pdf
Availability of CWR26KH106JBGC\PR
QUANTITY
CWR26KH106JBGC\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KH106JBGC\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26KH106JBGC\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KH106JBGC\PR
Related LinksCWR26KH1, CWR26KH106JBGC\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KH106JBGC\PR Details Description
Related parts for CWR26KH106JBGC\PR
CAP CER 47PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RES 475 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf