Vishay/Sprague CWR26KH106KBGZ\PR
CWR26KH106KBGZ\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KH106KBGZ\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KH106KBGZ\PR.pdf
Availability of CWR26KH106KBGZ\PR
QUANTITY
CWR26KH106KBGZ\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KH106KBGZ\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26KH106KBGZ\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KH106KBGZ\PR
Related LinksCWR26KH1, CWR26KH106KBGZ\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KH106KBGZ\PR Details Description
Related parts for CWR26KH106KBGZ\PR
CAP CER 1UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 36C4 MIX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT ASSEM 36POS VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC VIDEO DRVR R-R 8MHZ 6-CSP datasheet.pdf
CLEAR HINGED LID 289X324X37.2MM datasheet.pdf
IND RT EMBD S G PKG 4K TAGS datasheet.pdf
CONN RING TERM #5 INSUL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf