Vishay/Sprague CWR26KH106KCGB\HR
CWR26KH106KCGB\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KH106KCGB\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KH106KCGB\HR.pdf
Availability of CWR26KH106KCGB\HR
QUANTITY
CWR26KH106KCGB\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KH106KCGB\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26KH106KCGB\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KH106KCGB\HR
Related LinksCWR26KH1, CWR26KH106KCGB\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KH106KCGB\HR Details Description
Related parts for CWR26KH106KCGB\HR
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN DSUB 15PS R/A JUNCT SHELL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 28A ISOTOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER V-OUT 5V 14-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 07CKT TIN datasheet.pdf
SHEET ALUM FOIL 25.4MM SQ 250/PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT datasheet.pdf
JOYSTICK HALL 2AXIS CONNECTOR datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1 NAT 50X2' datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf