Vishay/Sprague CWR26KK106JCGA\TR
CWR26KK106JCGA\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KK106JCGA\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KK106JCGA\TR.pdf
Availability of CWR26KK106JCGA\TR
QUANTITY
CWR26KK106JCGA\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KK106JCGA\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26KK106JCGA\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KK106JCGA\TR
Related LinksCWR26KK1, CWR26KK106JCGA\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KK106JCGA\TR Details Description
Related parts for CWR26KK106JCGA\TR
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 R/A datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 220MA 1 OHM TH datasheet.pdf
23FLRSCNTLINEARLIGHT 13W5KHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS92310-12 datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" GOLD datasheet.pdf