Vishay/Sprague CWR26KK106MBGB\PR
CWR26KK106MBGB\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KK106MBGB\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KK106MBGB\PR.pdf
Availability of CWR26KK106MBGB\PR
QUANTITY
CWR26KK106MBGB\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KK106MBGB\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26KK106MBGB\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KK106MBGB\PR
Related LinksCWR26KK1, CWR26KK106MBGB\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KK106MBGB\PR Details Description
Related parts for CWR26KK106MBGB\PR
SWITCH ROTARY HEX 16-POS TOP datasheet.pdf
SCR 8A 5MA 600V DPAK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF QD 15V SOT-143 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 181POS GOLD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SOIC datasheet.pdf
FILTER IEC INLET 3A RESISTOR datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf