Vishay/Sprague CWR26KK106MBGB\TR
CWR26KK106MBGB\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KK106MBGB\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KK106MBGB\TR.pdf
Availability of CWR26KK106MBGB\TR
QUANTITY
CWR26KK106MBGB\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KK106MBGB\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26KK106MBGB\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KK106MBGB\TR
Related LinksCWR26KK1, CWR26KK106MBGB\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KK106MBGB\TR Details Description
Related parts for CWR26KK106MBGB\TR
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
RES MO 1W 5.49 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER R/A 6POS 2MM GOLD datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL OD 8-UMAX datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323 datasheet.pdf