Vishay/Sprague CWR26KK106MCGC\TR
CWR26KK106MCGC\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26KK106MCGC\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711
Datasheet Download
CWR26KK106MCGC\TR.pdf
Availability of CWR26KK106MCGC\TR
QUANTITY
CWR26KK106MCGC\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26KK106MCGC\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26KK106MCGC\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26KK106MCGC\TR
Related LinksCWR26KK1, CWR26KK106MCGC\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26KK106MCGC\TR Details Description
Related parts for CWR26KK106MCGC\TR
SW OCTAL ROTARY DIP T/H 50V datasheet.pdf
CHOKE ARRAY COM MODE 170 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 33MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC SERIAL 8BIT 12CH 16-QSOP datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLW 4 IN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 54MA 14 OHM SMD datasheet.pdf