Vishay/Sprague CWR26MB106JBHB
CWR26MB106JBHB picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MB106JBHB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MB106JBHB.pdf
Availability of CWR26MB106JBHB
QUANTITY
CWR26MB106JBHB Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MB106JBHB
Internal Part NumberEIS-CWR26MB106JBHB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MB106JBHB
Related LinksCWR26MB, CWR26MB106JBHB Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MB106JBHB Details Description
Related parts for CWR26MB106JBHB
OPTO SENSOR SLOT TYPE 3MM PCB datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CONTROL RELAY DIN SEALABLE COVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 X,X,X,RED datasheet.pdf
SENSOR FIBER OPTIC 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V CH 0805 datasheet.pdf
SU 10.16IT/02/270MF 3.2 SN BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf