Vishay/Sprague CWR26MB106KBHC\PR
CWR26MB106KBHC\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MB106KBHC\PR
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MB106KBHC\PR.pdf
Availability of CWR26MB106KBHC\PR
QUANTITY
CWR26MB106KBHC\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MB106KBHC\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26MB106KBHC\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MB106KBHC\PR
Related LinksCWR26MB1, CWR26MB106KBHC\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MB106KBHC\PR Details Description
Related parts for CWR26MB106KBHC\PR
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.7KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 83MA 29 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf