Vishay/Sprague CWR26MB106KBHZ
CWR26MB106KBHZ picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MB106KBHZ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MB106KBHZ.pdf
Availability of CWR26MB106KBHZ
QUANTITY
CWR26MB106KBHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MB106KBHZ
Internal Part NumberEIS-CWR26MB106KBHZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MB106KBHZ
Related LinksCWR26MB, CWR26MB106KBHZ Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MB106KBHZ Details Description
Related parts for CWR26MB106KBHZ
PCB COPPER CLAD POS 12X12"1 SIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
MULTI DECK ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 37.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.02 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
0805 220R H62 B-3550 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
1 kV RMS Quad-Channel Digital Isolators IC datasheet.pdf