Vishay/Sprague CWR26MB106KCHA\PR
CWR26MB106KCHA\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MB106KCHA\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MB106KCHA\PR.pdf
Availability of CWR26MB106KCHA\PR
QUANTITY
CWR26MB106KCHA\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MB106KCHA\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26MB106KCHA\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MB106KCHA\PR
Related LinksCWR26MB1, CWR26MB106KCHA\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MB106KCHA\PR Details Description
Related parts for CWR26MB106KCHA\PR
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL IMG SENS IBIS5-B-1300 datasheet.pdf
IC PROM SERIAL 3.3V 300K 8-SOIC datasheet.pdf
RES WW HARDWARE KIT 25W datasheet.pdf
V850ES SX2 IECUBE 100 QFP T-TYPE datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf