Vishay/Sprague CWR26MC106JCHA\PR
CWR26MC106JCHA\PR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106JCHA\PR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106JCHA\PR.pdf
Availability of CWR26MC106JCHA\PR
QUANTITY
CWR26MC106JCHA\PR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106JCHA\PR
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106JCHA\PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106JCHA\PR
Related LinksCWR26MC1, CWR26MC106JCHA\PR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106JCHA\PR Details Description
Related parts for CWR26MC106JCHA\PR
.27 COVER 8 PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DMM CLAMP-ON TRMS datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 198 I/O 352CQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf