Vishay/Sprague CWR26MC106JCHB\HR
CWR26MC106JCHB\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106JCHB\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106JCHB\HR.pdf
Availability of CWR26MC106JCHB\HR
QUANTITY
CWR26MC106JCHB\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106JCHB\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106JCHB\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106JCHB\HR
Related LinksCWR26MC1, CWR26MC106JCHB\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106JCHB\HR Details Description
Related parts for CWR26MC106JCHB\HR
CONN RECEPT 20POS MALE PCB datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.9A 55 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE 500A 500V HS BOLT-ON datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 18POS .050 SMD datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
4700UF 35V 18X35MM 105C 4000H datasheet.pdf