Vishay/Sprague CWR26MC106JCHC\HR
CWR26MC106JCHC\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106JCHC\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106JCHC\HR.pdf
Availability of CWR26MC106JCHC\HR
QUANTITY
CWR26MC106JCHC\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106JCHC\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106JCHC\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106JCHC\HR
Related LinksCWR26MC1, CWR26MC106JCHC\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106JCHC\HR Details Description
Related parts for CWR26MC106JCHC\HR
TVS DIODE 5.8VWM 11.03VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 320W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 1.0UF 6.3V JB 1206 datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 35POS datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.6A SOT26 datasheet.pdf