Vishay/Sprague CWR26MC106KCHZ
CWR26MC106KCHZ picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106KCHZ
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106KCHZ.pdf
Availability of CWR26MC106KCHZ
QUANTITY
CWR26MC106KCHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106KCHZ
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106KCHZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106KCHZ
Related LinksCWR26MC, CWR26MC106KCHZ Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106KCHZ Details Description
Related parts for CWR26MC106KCHZ
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 70A 170VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.67A 71.3 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf