Vishay/Sprague CWR26MC106MCHZ
CWR26MC106MCHZ picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MC106MCHZ
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MC106MCHZ.pdf
Availability of CWR26MC106MCHZ
QUANTITY
CWR26MC106MCHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MC106MCHZ
Internal Part NumberEIS-CWR26MC106MCHZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MC106MCHZ
Related LinksCWR26MC, CWR26MC106MCHZ Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MC106MCHZ Details Description
Related parts for CWR26MC106MCHZ
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 3.06V SC-70-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
3W FASTIN-ON ASSY datasheet.pdf