Vishay/Sprague CWR26MK106KCHZ\TR
CWR26MK106KCHZ\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MK106KCHZ\TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MK106KCHZ\TR.pdf
Availability of CWR26MK106KCHZ\TR
QUANTITY
CWR26MK106KCHZ\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MK106KCHZ\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26MK106KCHZ\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MK106KCHZ\TR
Related LinksCWR26MK1, CWR26MK106KCHZ\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MK106KCHZ\TR Details Description
Related parts for CWR26MK106KCHZ\TR
PCB ADAPTER 100QFP datasheet.pdf
IC 5 PWR SUPPLY MONITOR 20TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SOLDER RA 63/37 .032" PKT PACK datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf