Vishay/Sprague CWR26MK106MBHC\TR
CWR26MK106MBHC\TR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26MK106MBHC\TR
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Datasheet Download
CWR26MK106MBHC\TR.pdf
Availability of CWR26MK106MBHC\TR
QUANTITY
CWR26MK106MBHC\TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26MK106MBHC\TR
Internal Part NumberEIS-CWR26MK106MBHC\TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26MK106MBHC\TR
Related LinksCWR26MK1, CWR26MK106MBHC\TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26MK106MBHC\TR Details Description
Related parts for CWR26MK106MBHC\TR
FUSE BOARD MNT 315MA 125VAC RAD datasheet.pdf
SHOULDER SCREW KNOB SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 0.6A VCT20 datasheet.pdf