AVX Corporation CWR29MB106KBHZ
CWR29MB106KBHZ picture photo
Mfg. Part Number
CWR29MB106KBHZ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
Datasheet Download
CWR29MB106KBHZ.pdf
Availability of CWR29MB106KBHZ
QUANTITY
CWR29MB106KBHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR29MB106KBHZ
Internal Part NumberEIS-CWR29MB106KBHZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/11, CWR29
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR29MB106KBHZ
Related LinksCWR29MB, CWR29MB106KBHZ Datasheet, AVX Corporation Distributor
CWR29MB106KBHZ Details Description
Related parts for CWR29MB106KBHZ
FIXED IND 6.8UH 6.64A 12.3 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 34.4VC SMB datasheet.pdf
SENSOR 15PSI GF MV MONO datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 4A 50V GBU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 22MM 1/4-18NPT 5V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 223 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 5W T18 datasheet.pdf