NKK Switches CWSB11AA3H
CWSB11AA3H picture photo
Mfg. Part Number
CWSB11AA3H
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 6A 250V
Datasheet Download
CWSB11AA3H.pdf
Availability of CWSB11AA3H
QUANTITY
CWSB11AA3H Order Process
Ship out your order
Specifications of CWSB11AA3H
Internal Part NumberEIS-CWSB11AA3H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries CWSA, CWSB, CWT Cert of Compliance
3D ModelCWSB11AA3H
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesCW
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating6A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingDot
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesAudible Click
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 12.90mm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWSB11AA3H
Related LinksCWSB1, CWSB11AA3H Datasheet, NKK Switches Distributor
CWSB11AA3H Details Description
Related parts for CWSB11AA3H
REG SW 3.3/2.5V 11A DUAL HORZ datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PLUG 5.08MM 5POS datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf