Connor-Winfield CWX815-12.0M
CWX815-12.0M picture photo
Mfg. Part Number
CWX815-12.0M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
CWX815-12.0M.pdf
Availability of CWX815-12.0M
QUANTITY
CWX815-12.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of CWX815-12.0M
Internal Part NumberEIS-CWX815-12.0M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCWX815
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWX815-12.0M
Related LinksCWX815, CWX815-12.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
CWX815-12.0M Details Description
Related parts for CWX815-12.0M
IDC CABLE - MSC60K/MC60F/MSC60K datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 13MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
PCF 10.00/03/90 3.5SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.7A 75V DO35 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf