Connor-Winfield CWX815-16.0M
CWX815-16.0M picture photo
Mfg. Part Number
CWX815-16.0M
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
CWX815-16.0M.pdf
Availability of CWX815-16.0M
QUANTITY
CWX815-16.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of CWX815-16.0M
Internal Part NumberEIS-CWX815-16.0M
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWX815-16.0M
Related LinksCWX815, CWX815-16.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
CWX815-16.0M Details Description
Related parts for CWX815-16.0M
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC POE 802.3AT INTERFACE 12-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH SOT23-3 datasheet.pdf
LED COB CX1510 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 1600VDC datasheet.pdf