Connor-Winfield CWX815-66.6666M
CWX815-66.6666M picture photo
Mfg. Part Number
CWX815-66.6666M
Brief Description
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
CWX815-66.6666M.pdf
Availability of CWX815-66.6666M
QUANTITY
CWX815-66.6666M Order Process
Ship out your order
Specifications of CWX815-66.6666M
Internal Part NumberEIS-CWX815-66.6666M
TypeXO (Standard)
Frequency66.6666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWX815-66.6666M
Related LinksCWX815-, CWX815-66.6666M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
CWX815-66.6666M Details Description
Related parts for CWX815-66.6666M
IDC CABLE - MKS26K/MC26F/MPR26K datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 30MA 40 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FERRITE CHIP 0603 120 OHM datasheet.pdf