Connor-Winfield CWX815-66.6666M
CWX815-66.6666M picture photo
Mfg. Part Number
CWX815-66.6666M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
CWX815-66.6666M.pdf
Availability of CWX815-66.6666M
QUANTITY
CWX815-66.6666M Order Process
Ship out your order
Specifications of CWX815-66.6666M
Internal Part NumberEIS-CWX815-66.6666M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCWX815
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency66.6666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWX815-66.6666M
Related LinksCWX815-, CWX815-66.6666M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
CWX815-66.6666M Details Description
Related parts for CWX815-66.6666M
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 20W datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LCK 10.9MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 80COND 28AWG GRY 200' datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A TO263-5 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf