Connor-Winfield CWX825-66.6666M
CWX825-66.6666M picture photo
Mfg. Part Number
CWX825-66.6666M
Brief Description
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
CWX825-66.6666M.pdf
Availability of CWX825-66.6666M
QUANTITY
CWX825-66.6666M Order Process
Ship out your order
Specifications of CWX825-66.6666M
Internal Part NumberEIS-CWX825-66.6666M
TypeXO (Standard)
Frequency66.6666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWX825-66.6666M
Related LinksCWX825-, CWX825-66.6666M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
CWX825-66.6666M Details Description
Related parts for CWX825-66.6666M
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-3 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
JOYSTICK SERIES2 3AXIS 1 BUTTON datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 15V IN 12V OUT datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 30.35MM datasheet.pdf
MOSFET N CH 55V 64A TO-220AB datasheet.pdf
MICRO 51C S 6" RBW FLOAT datasheet.pdf