Yageo CX0603MRX7R9BB562
CX0603MRX7R9BB562 picture photo
Mfg. Part Number
CX0603MRX7R9BB562
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CX0603MRX7R9BB562.pdf
Availability of CX0603MRX7R9BB562
QUANTITY
CX0603MRX7R9BB562 Order Process
Ship out your order
Specifications of CX0603MRX7R9BB562
Internal Part NumberEIS-CX0603MRX7R9BB562
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
X2Y Overview
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (X2Y)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CX0603MRX7R9BB562
Related LinksCX0603MR, CX0603MRX7R9BB562 Datasheet, Yageo Distributor
CX0603MRX7R9BB562 Details Description
Related parts for CX0603MRX7R9BB562
FILTR SAW 1.57542GHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 220 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.1A 5DDPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 6MA 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W .01% AXIAL datasheet.pdf