Yageo CX0805MRNPO9BB101
CX0805MRNPO9BB101 picture photo
Mfg. Part Number
CX0805MRNPO9BB101
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NPO 0805
Datasheet Download
CX0805MRNPO9BB101.pdf
Availability of CX0805MRNPO9BB101
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CX0805MRNPO9BB101 Order Process
Ship out your order
Specifications of CX0805MRNPO9BB101
Internal Part NumberEIS-CX0805MRNPO9BB101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesX2Y Overview
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (X2Y)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CX0805MRNPO9BB101
Related LinksCX0805MR, CX0805MRNPO9BB101 Datasheet, Yageo Distributor
CX0805MRNPO9BB101 Details Description
Related parts for CX0805MRNPO9BB101
TRIMMER 1K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3STATE 20-TSSOP datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24BGA datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 24BIT HI 56-TSSOP datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
20AWG 20P 300V UNSHIELDED MPPE datasheet.pdf
OSC XO 28.8MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
CTV 23C 21#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
0.28 OHM CMOS 1.65 V to 3.6 V Single SPST Switches in SC70 IC datasheet.pdf