Yageo CX0805MRX7R8BB223
CX0805MRX7R8BB223 picture photo
Mfg. Part Number
CX0805MRX7R8BB223
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
CX0805MRX7R8BB223.pdf
Availability of CX0805MRX7R8BB223
QUANTITY
CX0805MRX7R8BB223 Order Process
Ship out your order
Specifications of CX0805MRX7R8BB223
Internal Part NumberEIS-CX0805MRX7R8BB223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
X2Y Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (X2Y)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CX0805MRX7R8BB223
Related LinksCX0805MR, CX0805MRX7R8BB223 Datasheet, Yageo Distributor
CX0805MRX7R8BB223 Details Description
Related parts for CX0805MRX7R8BB223
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MON BATT LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH IND PB RND BLACK HSNG SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD datasheet.pdf