Yageo CX1206MKX7R0BB223
CX1206MKX7R0BB223 picture photo
Mfg. Part Number
CX1206MKX7R0BB223
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
CX1206MKX7R0BB223.pdf
Availability of CX1206MKX7R0BB223
QUANTITY
CX1206MKX7R0BB223 Order Process
Ship out your order
Specifications of CX1206MKX7R0BB223
Internal Part NumberEIS-CX1206MKX7R0BB223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
X2Y Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (X2Y)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CX1206MKX7R0BB223
Related LinksCX1206MK, CX1206MKX7R0BB223 Datasheet, Yageo Distributor
CX1206MKX7R0BB223 Details Description
Related parts for CX1206MKX7R0BB223
CONVERTR DC/DC 3.3V 66W OUT T/H datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
MCU 16BIT 512K FLASH 144-PQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2500K 4SMD datasheet.pdf
SWITC ADJ PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9249 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf