Yageo CX1206MKX7R9BB473
CX1206MKX7R9BB473 picture photo
Mfg. Part Number
CX1206MKX7R9BB473
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CX1206MKX7R9BB473.pdf
Availability of CX1206MKX7R9BB473
QUANTITY
CX1206MKX7R9BB473 Order Process
Ship out your order
Specifications of CX1206MKX7R9BB473
Internal Part NumberEIS-CX1206MKX7R9BB473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
X2Y Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (X2Y)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CX1206MKX7R9BB473
Related LinksCX1206MK, CX1206MKX7R9BB473 Datasheet, Yageo Distributor
CX1206MKX7R9BB473 Details Description
Related parts for CX1206MKX7R9BB473
VARISTOR 3.7V 40A 0805 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN SPRING 10POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
CONN PIN 30-36AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT THRDPLNGR 3M CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf