Yageo CX1210MKX7R9BB104
CX1210MKX7R9BB104 picture photo
Mfg. Part Number
CX1210MKX7R9BB104
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
CX1210MKX7R9BB104.pdf
Availability of CX1210MKX7R9BB104
QUANTITY
CX1210MKX7R9BB104 Order Process
Ship out your order
Specifications of CX1210MKX7R9BB104
Internal Part NumberEIS-CX1210MKX7R9BB104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesX2Y Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (X2Y)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CX1210MKX7R9BB104
Related LinksCX1210MK, CX1210MKX7R9BB104 Datasheet, Yageo Distributor
CX1210MKX7R9BB104 Details Description
Related parts for CX1210MKX7R9BB104
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 32CH SER 56-LFCSP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
BRACKET BASE PANEL IPC datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.3V SNT-4A datasheet.pdf