AVX Corporation CX2016DB35416K0DZFA1
CX2016DB35416K0DZFA1 picture photo
Mfg. Part Number
CX2016DB35416K0DZFA1
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 35.4160MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
CX2016DB35416K0DZFA1.pdf
Availability of CX2016DB35416K0DZFA1
QUANTITY
CX2016DB35416K0DZFA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CX2016DB35416K0DZFA1
Internal Part NumberEIS-CX2016DB35416K0DZFA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCX2016DB, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypekHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency35.416MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CX2016DB35416K0DZFA1
Related LinksCX2016DB35, CX2016DB35416K0DZFA1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
CX2016DB35416K0DZFA1 Details Description
Related parts for CX2016DB35416K0DZFA1
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RES 470 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 25.4MMX16.5M datasheet.pdf
RES SMD 67.3 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
ELBOW WIREWAY RT ANG 4X4" datasheet.pdf
RES 240 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
1500UF 50V 22X30MM 105C 5000H datasheet.pdf