Cree Inc. CXA1507-0000-000F0UD440F
CXA1507-0000-000F0UD440F picture photo
Mfg. Part Number
CXA1507-0000-000F0UD440F
Brief Description
LED XLAMP CXA WHITE
Datasheet Download
CXA1507-0000-000F0UD440F.pdf
Availability of CXA1507-0000-000F0UD440F
QUANTITY
CXA1507-0000-000F0UD440F Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA1507-0000-000F0UD440F
Internal Part NumberEIS-CXA1507-0000-000F0UD440F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCXA Family Soldering/Handling
Design ResourcesCXA1507/PAR30 Reference Design
Lighting Product Selector
Featured ProductCXA LED Array – Cree
Standard Package100
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K 4-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test570 lm (550 lm ~ 590 lm)
Current - Test400mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)18V
Lumens/Watt @ Current - Test79 lm/W
Current - Max750mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA1507-0000-000F0UD440F
Related LinksCXA1507-0000, CXA1507-0000-000F0UD440F Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA1507-0000-000F0UD440F Details Description
Related parts for CXA1507-0000-000F0UD440F
CONN EDGECARD 110POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 3/4 RED datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TV 11C 11#16 SKT RECP datasheet.pdf
CMOS Low Voltage 4 ohm Dual SPST Switches IC datasheet.pdf