Cree Inc. CXA1510-0000-000N00H40E2
CXA1510-0000-000N00H40E2 picture photo
Mfg. Part Number
CXA1510-0000-000N00H40E2
Brief Description
LED COB CX1510 5700K WHITE SMD
Datasheet Download
CXA1510-0000-000N00H40E2.pdf
Availability of CXA1510-0000-000N00H40E2
QUANTITY
CXA1510-0000-000N00H40E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA1510-0000-000N00H40E2
Internal Part NumberEIS-CXA1510-0000-000N00H40E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXlamp® CXA1510
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5700K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1005 lm (970 lm ~ 1040 lm)
Current - Test250mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test112 lm/W
Current - Max450mA
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA1510-0000-000N00H40E2
Related LinksCXA1510-0000, CXA1510-0000-000N00H40E2 Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA1510-0000-000N00H40E2 Details Description
Related parts for CXA1510-0000-000N00H40E2
IC OPAMP GP 65KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
SIDACTOR 2CH 120/240V 250A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-48" BLACK datasheet.pdf
.100 CABLE JUMPER 281000616 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf