Cree Inc. CXA1510-0000-000N00J20E5
CXA1510-0000-000N00J20E5 picture photo
Mfg. Part Number
CXA1510-0000-000N00J20E5
Brief Description
LED COB CX1510 4000K WHITE SMD
Datasheet Download
CXA1510-0000-000N00J20E5.pdf
Availability of CXA1510-0000-000N00J20E5
QUANTITY
CXA1510-0000-000N00J20E5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA1510-0000-000N00J20E5
Internal Part NumberEIS-CXA1510-0000-000N00J20E5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXlamp® CXA1510
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1080 lm (1040 lm ~ 1120 lm)
Current - Test250mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test120 lm/W
Current - Max450mA
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA1510-0000-000N00J20E5
Related LinksCXA1510-0000, CXA1510-0000-000N00J20E5 Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA1510-0000-000N00J20E5 Details Description
Related parts for CXA1510-0000-000N00J20E5
IC TRANSCEIVER 8BIT INV 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V 0606 datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 1A DO213AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 16.3MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 20MM datasheet.pdf