Cree Inc. CXA1512-0000-000N0UH20E8
CXA1512-0000-000N0UH20E8 picture photo
Mfg. Part Number
CXA1512-0000-000N0UH20E8
Brief Description
LED CXA1512 8.9MM WHT
Datasheet Download
CXA1512-0000-000N0UH20E8.pdf
Availability of CXA1512-0000-000N0UH20E8
QUANTITY
CXA1512-0000-000N0UH20E8 Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA1512-0000-000N0UH20E8
Internal Part NumberEIS-CXA1512-0000-000N0UH20E8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductCXA LED Array – Cree
PCN Design/SpecificationXlamp CXA15,25 White LEDs 18/Jul/2013
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXLamp® CXA1512
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test935 lm (900 lm ~ 970 lm)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)37V
Lumens/Watt @ Current - Test72 lm/W
Current - Max600mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA1512-0000-000N0UH20E8
Related LinksCXA1512-0000, CXA1512-0000-000N0UH20E8 Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA1512-0000-000N0UH20E8 Details Description
Related parts for CXA1512-0000-000N0UH20E8
IC CLK BUFFER 1:2 4GHZ 16MLF datasheet.pdf
CAP CER 68PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 17.5A 4.2 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL PLATE REAR datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR NPN OUTPUT 12-24VDC datasheet.pdf
SAC-4P- 1 5-600/M 8FS FB datasheet.pdf
CTV 39C 37#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf