Cree Inc. CXA1520-0000-000N0UM40E5
CXA1520-0000-000N0UM40E5 picture photo
Mfg. Part Number
CXA1520-0000-000N0UM40E5
Brief Description
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE
Datasheet Download
CXA1520-0000-000N0UM40E5.pdf
Availability of CXA1520-0000-000N0UM40E5
QUANTITY
CXA1520-0000-000N0UM40E5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA1520-0000-000N0UM40E5
Internal Part NumberEIS-CXA1520-0000-000N0UM40E5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductCXA LED Array – Cree
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXLamp® CXA1520
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1538 lm (1485 lm ~ 1590 lm)
Current - Test500mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test88 lm/W
Current - Max900mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA1520-0000-000N0UM40E5
Related LinksCXA1520-0000, CXA1520-0000-000N0UM40E5 Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA1520-0000-000N0UM40E5 Details Description
Related parts for CXA1520-0000-000N0UM40E5
CAP FILM 0.1UF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 12POS VERT .112" datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A TSDSON-8 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 8V 2.5A 6-WDFN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 470K 2% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
E-358-38T RING VERSAKRIMP TAPE datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ADJ 3A TO220 datasheet.pdf