| Internal Part Number | EIS-CXA1816-0000-000N0UM450G | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - COBs, Engines, Modules | |
| Series | XLamp® CXA1816 | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Chip On Board (COB) | |
| Color | White, Cool | |
| CCT (K) | 5000K 3-Step MacAdam Ellipse | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Square | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 1538 lm (1485 lm ~ 1590 lm) | |
| Current - Test | 450mA | |
| Temperature - Test | 85°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 36V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 95 lm/W | |
| Current - Max | 900mA | |
| CRI (Color Rendering Index) | 90 | |
| Viewing Angle | 115° | |
| Features | - | |
| Size / Dimension | 17.85mm L x 17.85mm W | |
| Height | 1.70mm | |
| Light Emitting Surface (LES) | 12.00mm Diameter | |