Cree Inc. CXA2011-0000-000P00H040H
CXA2011-0000-000P00H040H picture photo
Mfg. Part Number
CXA2011-0000-000P00H040H
Brief Description
LED NTRL WHITE 4000K SCREW MOUNT
Datasheet Download
CXA2011-0000-000P00H040H.pdf
Availability of CXA2011-0000-000P00H040H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CXA2011-0000-000P00H040H Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA2011-0000-000P00H040H
Internal Part NumberEIS-CXA2011-0000-000P00H040H
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test970 lm (900 lm ~ 1040 lm)
Current - Test270mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)40V
Lumens/Watt @ Current - Test90 lm/W
Current - Max1A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension22.00mm L x 22.00mm W
Height2.28mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA2011-0000-000P00H040H
Related LinksCXA2011-0000, CXA2011-0000-000P00H040H Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA2011-0000-000P00H040H Details Description
Related parts for CXA2011-0000-000P00H040H
CONN SSMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO AB MIC 4USMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 0.1A datasheet.pdf