Cree Inc. CXA2011-0000-000P00H050F
CXA2011-0000-000P00H050F picture photo
Mfg. Part Number
CXA2011-0000-000P00H050F
Brief Description
LED COOL WHITE 5000K SCREW MOUNT
Datasheet Download
CXA2011-0000-000P00H050F.pdf
Availability of CXA2011-0000-000P00H050F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CXA2011-0000-000P00H050F Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA2011-0000-000P00H050F
Internal Part NumberEIS-CXA2011-0000-000P00H050F
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 4-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test970 lm (900 lm ~ 1040 lm)
Current - Test270mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)40V
Lumens/Watt @ Current - Test90 lm/W
Current - Max1A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension22.00mm L x 22.00mm W
Height2.28mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA2011-0000-000P00H050F
Related LinksCXA2011-0000, CXA2011-0000-000P00H050F Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA2011-0000-000P00H050F Details Description
Related parts for CXA2011-0000-000P00H050F
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
HANGER SLIDING EPOXY COAT datasheet.pdf
DAUGHTERCARD ADP1048 datasheet.pdf
RES 20.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 5A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
NEXT III G/P ST PAINT 344/12 datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO MOD TP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf