Cree Inc. CXA2520-0000-000N00Q450H
CXA2520-0000-000N00Q450H picture photo
Mfg. Part Number
CXA2520-0000-000N00Q450H
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT
Datasheet Download
CXA2520-0000-000N00Q450H.pdf
Availability of CXA2520-0000-000N00Q450H
QUANTITY
CXA2520-0000-000N00Q450H Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA2520-0000-000N00Q450H
Internal Part NumberEIS-CXA2520-0000-000N00Q450H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductCXA LED Array – Cree
PCN Design/SpecificationXlamp CXA15,25 White LEDs 18/Jul/2013
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXLamp® CXA2520
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test2340 lm (2260 lm ~ 2420 lm)
Current - Test550mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test118 lm/W
Current - Max1.25A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension23.85mm L x 23.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)19.00mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA2520-0000-000N00Q450H
Related LinksCXA2520-0000, CXA2520-0000-000N00Q450H Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA2520-0000-000N00Q450H Details Description
Related parts for CXA2520-0000-000N00Q450H
IC AMP AUDIO PWR .108W STER 8DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 6SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf